O tom, že život nie je čiernobiely...

kocur.blog.sme.sk
Fine Art Photos © Tibor Javor
 

Úvod  > Spoločnosť  > Výberové konanie na nového správcu krajiny

Výberové konanie na nového správcu krajiny

Na stretnutiach na námestiach sa ukazuje nová kultúra verejnosti, ktorá sa napríklad stratila z parlamentu. Na uliciach sa vynorila vzácna forma dialógu, ktorá ukazuje dôležitosť porozumenia a spolupatričnosti. Tí, ktorí tieto hodnoty nevedia, nechcú alebo nemajú záujem pestovať, na námestiach, pochopiteľne, nie sú.

Z povahy veci by sa na prehlbovaní porozumenia, solidarity, sociálnej stability a spoločného verejného priestoru alebo vzletne „verejného blaha“ mali podieľať v prvom rade verejní funkcionári alebo zamestnanci štátu. Ak niekto tento verejný záujem ohrozuje alebo kriví na svoj obraz, mali by tento záujem chrániť. Robia však pravý opak.

 

Máme problém

Je ohrozením verejného záujmu, ak si štátne inštitúcie v demokratickej spoločnosti uzurpuje úzka privilegovaná skupina, ktorá verejný záujem svojimi osobnými sebeckými krokmi najskôr ignoruje, aby ho následne použila na svoje osobné ciele. Ak verejní funkcionári zlyhajú pri ochrane verejného záujmu, môžeme ich vo voľbách vymeniť. Ak sa však ich pričinením stane egoistický a skupinový záujem aj dominantným motívom skrytej manipulácie verejných inštitúcií, ktoré ho majú kultivovať a posilňovať, máme ako spoločnosť zásadný problém.

Preto je vo verejnom záujme, aby sa verejnoprávna televízia či rozhlas ako verejnoprávne inštitúcie stali prvou a prirodzenou platformou pre vážne spoločenské témy a ich riešenie. V neposlednom rade po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je vecou profesionálnej etiky a kolegiality riešiť okolnosti a témy spojené s vraždou novinára v médiách. Aj vo verejnoprávnych. Zvlášť, ak sa niť metaforickej či ozajstnej smrti investigatívy ťahá aj cez fakt pozastavenej investigatívnej relácie.

Koncesionárske poplatky si občania Slovenska platia aj preto, aby sme nemuseli chodiť do ulíc, ak je verejný záujem pošliapavaný, ignorovaný, prehliadaný alebo bagatelizovaný. Dnes je občan na ulici práve preto. Jeho záujem je málo reprezentovaný tam, kde je na to inštitucionálny priestor. Tak ho hľadá a vytvára tam, kde to je zatiaľ možné. Kultivovane, no nástojčivo. Ideálne by bolo, keby to riešili inštitúcie na to určené. To sa zatiaľ nedeje dostatočne uveriteľne.

To, že sa redaktori verejnoprávneho média obracajú listom na svoje vedenie prostredníctvom iných médií, je jasným dôkazom, že niečo tu nefunguje.

Neveríme vám

Na tribúnach vidíme aktívnych občanov. Vyzývajú výkonnú moc na zodpovedné a jasné konanie. Premiér aj minister vnútra síce odstúpili, ale tí, ktorí ich nahradili, nepochopili, že ľudia, ktorým leží na srdci verejný záujem a verejné dobro, im stále neveria. Prepojenie mafiánskych štruktúr a mocenskej nomenklatúry na políciu a bezpečnostné zložky súčasnej politickej triedy sa nedarí efektívne vyvrátiť. Naopak, takpovediac čo deň, to nový škandál, pochybné prepojenie, odôvodnená pochybnosť a nedôvera.

Odchody Fica, Kaliňáka, Krajmera či Valockého sú epizódami, ktoré skôr zastierajú nádej a perspektívu novej kvality spravovania verejného priestoru v prospech verejného záujmu. Policajný prezident už mesiac ignoruje občiansky hlas, špeciálny prokurátor koná, ako koná, ministri a premiéri sa snažia ulicu upokojiť. No ľudia sú pokojní. Sú však nespokojní. Ďalší úradní predstavitelia inštitúcií, ministerstiev či kultúrnych ustanovizní a cirkví mlčia.

Práve toto mlčanie ich usvedčuje z toho, že sú spoluzodpovední a vedia, že sa vezú v jednom vlaku kolektívneho egoizmu papalášskej kasty, ktorá si z verejného priestoru spravila výnosný model privátneho blaha. Na úkor verejného priestoru.

Sme v jednom vlaku

Toto treba opraviť. Toto je zásadné nedorozumenie, ktorému dnešný establišment nevie, nechce, no vlastne ani nemôže porozumieť. Preto ho treba vymeniť.

Neidealizujem si budúcnosť, no už je jasné, že choré inštitúcie zachránia len ich noví a poctivejší správcovia. A niektoré z týchto inštitúcií bude zrejme treba vybudovať úplne nanovo, s novými ľuďmi a novým ideálom verejnej služby, keď možno uveríme, že štát nie je dojná krava prospechárov, ale vlak, ktorým sa vezieme do budúcnosti. Všetci.

Egoisti z tohto vlaku zatiaľ nemusia vystúpiť. Nemôžu ho však viesť. V mene verejného záujmu a verejného dobra. Pokojne si môžu presadnúť do jedálenského vozňa. S platným cestovným lístkom sú v bezpečí. Ako rušňovodičovi, výpravcovi či národnému prepravcovi im už cestujúci s rodinami a deťmi neveria.

Budúcnosť patrí iným

Výberové konanie na nového správcu krajiny, ktorá má budúcnosť a štát jej v tom bude efektívne pomáhať, si musíme vo verejnom záujme vedieť predstaviť aj bez týchto všetkého schopných profesionálov. Sú to čierni pasažieri a zlodeji našej spoločnej budúcnosti.

Môžeme však spraviť všetko preto, aby sa postavili pred spravodlivý súd a nemuseli sa umárať strachom pod tlakom verejnej mienky či médií. Spravíme všetko preto, aby ich prokurátori, vyšetrovatelia aj sudcovia vypočuli so záujmom a posúdili súlad ich konania s platnými právnymi normami.

Opravený štát môže byť právnym štátom s dobrými školami, nemocnicami a spoľahlivou políciou. Svoju arogantnú nevšímavosť doterajšia politická elita môže vykúpiť len takto. Dôstojným a okamžitým odchodom do minulosti. Čím dlhšie to bude odkladať, o to viac utrpí jej odchod na dôstojnosti. Budúcnosť je tu už len pre nových ľudí.

Táto krajina sa musí vybrať novým smerom, ktorý dáva zmysel a šancu na prosperitu všetkým. V mene verejného záujmu, ktorého advokátom sa stala nateraz progresívna ulica domáhajúca sa slušnosti.


SME 12.4.2018

späť tlač hore
 O editorovi webu








Miroslav Kocúr, ThDr., PhD., vyštudoval teológiu na Univerzite Komenského Bratislava. Postgraduálne štúdium biblickej exegézy absolvoval na Biblickom inštitúte v Ríme, Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme a na Gregoriánskej univerzite v Ríme. Prednášal na Katolíckej univerzite v Ružomberku a TI v Spišskom Podhradí. Bol riaditeľom Katolíckeho biblického diela na Slovensku. Bol spoluzakladateľom a prvým riaditeľom Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave. Prednášal na BISLA v Bratislave.  V novembri 2011 bol menovaný za riaditeľa VIA IURIS.  

V januári 2014  začal spolupracovať s neziskovou organizáciou LEAF pri podporných a vzdelávacích programoch pre študentov a žiakov základných a stredných škôl. 
Je autorom prekladov, odborných publikácií, článkov, reflexií pre domáce i zahraničné inštitúcie.












NETservis






Centrum pro studium demokracie a kultury










SME logo